Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ କିପରି ନେବେ ହୃଦୟର ଯତ୍ନ ? କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ତିନୋଟି ଭୁଲ

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ । ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ୟୁରୋପୀୟ ହାର୍ଟ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ପତ୍ରିକାରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ରୋଗୀମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ହୃତପିଣ୍ଡ ର ମାଂସପେଶୀ ଫୁଲିଯିବା ଭଳି ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ଘଟିଥିବା ଏମଆରଆଇ ସ୍କାନରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଟିସୁ ଜାଳିବା ଏବଂ ହୃଦୟକୁ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି । ତେଣୁ, ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ହୃଦୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଏବଂ ମେଦବହୁଳ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ କରୋନା ସମୟରେ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ତେଣୁ ଏହିପରି ରୋଗୀମାନେ ବିଶେଷ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କର ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଏବଂ ହୃତପିଣ୍ଡ ହଠାତ୍ ତୀବ୍ର ହୁଏ, ତେବେ ସତର୍କ ରୁହ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କର । ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ତିନୋଟି ଲକ୍ଷଣ ଯାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ମହଙ୍ଗା ପଡିପାରେ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାରେ ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଥାଏ, ଯାହା ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ ହୃଦଘାତର ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି। କରୋନାର ଭୟଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଏହା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟର ଉତ୍ତମ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଡାକ୍ତରମାନେ ରକ୍ତ ପତଳା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ଔଷଧ ଲେଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଅନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ | ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଘରେ ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ |

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଫେରିଥିବା ରୋଗୀମାନେ ବ୍ୟାୟାମକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏକାବେଳେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଭଲ ହେଇ ସାରିଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଦିନସାରା ଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇ ରହିବା ଉଚିତ୍, ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଭଲ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ଚାଲନ୍ତୁ, ଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ସର୍ବଦା ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ | ମଝିରେ ମଝିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ |

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ସମସ୍ୟା କୁ ବଢାଇ ପାରେ | ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ, କାରଣ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଶରୀରରେ ଜଳ ପରିମାଣ କମ୍ ଥାଏ ତେବେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

PUBLISHED BY

Editor
Editor
We are committed to give you genuine information. Feel free to give your valuable suggestions to make it even better. Thank You.

ସେୟାର କରନ୍ତୁ :

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :