Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଏକ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ କରାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା 15 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରୁଛି। ଆଗାମୀ 15 ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ରବାହରେ ବାଧା ନଦେଇ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ପିଏମ କେୟାର ଫଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଅନେକ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ -19 ବିସ୍ତାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଅଭିନବ ପଦକ୍ଷେପ ସଂକଳନ କରିବାକୁ ସେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେଗୁଡିକ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ। ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପାରସ୍ପରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଚିକିତ୍ସା ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି ତଥା ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନେ ଏହି ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ଏଥିପ୍ରତି ଅଧିକ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକା ସୁବିଧା ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

PUBLISHED BY

Editor
Editor
We are committed to give you genuine information. Feel free to give your valuable suggestions to make it even better. Thank You.

ସେୟାର କରନ୍ତୁ :

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :